Dişhekimi
Dr. Murat SÜTPİDELER
     Protez Uzmanı

DİŞHEKİMLİĞİ UYGULAMALARI

İMPLANTOLOJİ

İmplant Cerrahisi

İmplant Uygulamaları 

ESTETİK DİŞHEKİMLİĞİ

Diş Beyazlatma (Bleaching)

Laminate Veneer (Porselen)

 Zirkonyum Kron Köprü

 Tam Seramik Kron Köprü

 Adeziv Uygulamalar

  PROTEZ  

 Porselen Kron Köprü

 Hassas Tutuculu Protez

 Hareketli Bölümlü Protez

 Tam Protez

 

PROTEZ

           Dişhekimliğinde protez, çeşitli nedenlerle kaybedilen dişlerin ve komşu yapıların; Fonksiyon (çiğneme), Fonasyon (konuşma) ve Estetik (görünüm) işlevlerinin iadesini ve devamlılığını sağlayan yapay aygıtlardır. Ağız- Diş protezleri ile ilgilenen dişhekimliği bilim ve sanat dalına “Protetik Dişhekimliği” (Prosthodontics), bu alanda akademik eğitim almış dişhekimine “Prostodontist” denir.

Protez Türleri:

Tam (Total) Protezler:  Alt ve/ veya üst çenedeki tüm dişlerin eksikliğinde uygulanan dişlerin ve ilişkili çevre dokularının yerini tutan protezlerdir.

Bölümlü (Parsiyel) Protezler: Bir veya birden çok diş kaybı durumunda uygulanan, doğal dişler ve/ veya mukozadan destek alan protezlerdir.

* Sabit (Bölümlü) Protezler ( Kron- Köprü Protezleri): Protez desteğinin doğal diş veya köklerden sağlandığı, dişlere yapıştırılarak kullanılan , az sayıda diş eksikliğinde uygulanan protezlerdir. 

* Hareketli (Bölümlü) Protezler; Çok sayıda diş eksikliğinde uygulanan, ağza hasta tarafından takılıp- çıkarılarak kullanılan protezlerdir.

* Çene- Yüz Protezleri: Hastalık, yaralanma ( trafik kazası, savaş yaralanmaları), doğumsal veya cerrahi nedenlerle etkilenmiş çene-yüz sisteminin ve komşu yapıların estetik ve fonksiyonlarını iade etmek amacıyla uygulanan protezlerdir.

* İmplant Destekli Protezler:Tek diş eksikliğinden tam dişsizliğe kadar her durumda kullanılabilen, çene kemiğinin içine yerleştilen bir alt yapı( implant) dan destek alan ve tutuculuğu bu yolla sağlanan çağdaş protez uygulamalarıdır.

 
                       Sabit Bölümlü Protez - Köprü Uygulaması
 
       
          
                                
 
                             İmplant Destekli Protez Uygulamaları
 

“Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez”.