Dişhekimi
Dr. Murat SÜTPİDELER
     Protez Uzmanı

DİŞHEKİMLİĞİ UYGULAMALARI

İMPLANTOLOJİ

İmplant Cerrahisi

İmplant Uygulamaları 

ESTETİK DİŞHEKİMLİĞİ

Diş Beyazlatma (Bleaching)

Laminate Veneer (Porselen)

 Zirkonyum Kron Köprü

 Tam Seramik Kron Köprü

 Adeziv Uygulamalar

  PROTEZ  

 Porselen Kron Köprü

 Hassas Tutuculu Protez

 Hareketli Bölümlü Protez

 Tam Protez

 
İMPLANT NEDİR?
 İmplant kelimesi Latince kökenlidir. Yaşayan bir organizmaya yapay bir parça ekme anlamına gelir. Diş implantı eksik dişin yerini almak üzere çene kemiğine yerleştirilen, dişin kökünü taklit eden titanyumdan yapılmış bir dayanaktır. İmplant çevresindeki kemikle kaynaştıktan ( Osseoentegrasyon) sonra üzerine protez yapılır.

 
NEDEN İMPLANT?
 
           Protez tedavilerinin hedefi diş hastalıkları, çürük , travma gibi nedenlerle oluşan diş kayıpları sonrası bozulan doğal görünümü hastalara yeniden kazandırmaktır. Diş kaybında dişhekimliğinde uygulanan geleneksel yöntemler; kron ( kaplama)- köprü uygulaması yada hareketli protez yapılmasıdır. Uzun süreli protez kullanımında dişeti ve kemik yapısının değişikliği uğraması sonucu zamanla protezin uyumu bozulabilir . Ayrıca bu yöntemler kemik kaybını engellemez. Köprü uygulamasında en az iki sağlıklı diş destek alınabilmesi amacı ile kesilerek küçültülür. Bu şekilde kesilmiş dişlerde sağlıklı dişlere göre daha kolay çürük oluşur, dişeti problemleri ortaya çıkar. İmplant uygulamasında sağlıklı dişlerde hiçbir işlem yapılmaz. İmplantlar, doğal dişler gibi çiğneme sırasında oluşan kuvvetleri çene kemiğine iletirler. Bu şekilde kemik uyarısı devam ettiği için çene kemiğinde erime engellenmiş olur. İmplant destekli protezler geleneksel kaplama, köprü, takıp- çıkarılabilen hareketli bölümlü ve tam protezlere oranla daha güvenli, estetik seçeneklerdir. İmplant destekli protezler görünüş ve hissedilme açısından doğal dişlere daha fazla benzerler.

“Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez”.